Kuşadası’nın 34 Yıllık Rüyası Gerçekleşiyor
Kuşadası’nın 34 yıllık rüyası olan Kuşadası, Davutlar ve Güzelçamlı’yı kapsayacak bölgesel ileri biyolojik arıtma tesisi Türkiye’nin ilçe bazında en büyük arıtma tesisi olacak.

Türkiye’nin ilk ve en önemli turizm merkezlerinden biri olan Kuşadası’nda iki yıl içerisinde hizmete girecek olan bölgesel ileri biyolojik arıtma tesisi ilçenin 2040 yılına kadarki kanalizasyon sorununu çözecek. Kuşadası Belediyesi tarafından ihalesi Eylül ayında 33 milyon 166 bin Tl’ye gerçekleştirilen arıtma tesisi Değirmendere Mahallesi’nde kurulacak ve Kuşadası merkezi ile Davutlar ve Güzelçamlı beldeleri ile bağlı köylerde toplam 480 bin nüfusa hitap edecek.

Kuşadası’nın en büyük projelerinden biri olan “Kuşadası Bölgesel Atık Su Arıtma Tesisi”nin ilk adımı Merhum Belediye Başkanı Lütfü Suyolcu tarafından başlatıldı, ilk projesi 1996 yılında çizildi. 3 Belediye başkanı, 4 belediye döneminde 5 kez ihaleye çıktı ancak bütün ihaleler iptal edildi. Gelirinin tamamını turizmden elde eden Kuşadası’nın körfezini kurtaracak en hayati projenin sözleşmesi imzalandı, çalışmalar önümüzdeki günlerde başlayacak.

İlçenin 34 yıllık rüyasını gerçekleştirmek için projeyi yeniden ele alan Kuşadası Belediyesi, ileri biyolojik arıtma tesisi için gerekli krediyi Japonya’dan buldu. Türkiye’de sadece 10 belediyenin yararlanabildiği Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA)’nın kredisini kullanacak olan belediye krediyi 25 yılda ve yıllık yüzde 2,2 gibi düşük bir faiz oranıyla geri ödeyecek.

İller Bankası tarafından koordine edilen Türkiye’nin ilçe bazında en büyük bölgesel ileri biyolojik arıtma tesisi olacak olan Kuşadası Atık Su Arıtma Tesisi, Değirmendere Mahallesi’nde, 70 bin metrekarelik alana kurulacak. Tamamlandığında günde 126 bin metreküp atıksuyu işleyecek olan tesis Kuşadası Körfezi’nin temiz kalmasına da katkıda bulunacak. Tesisin devreye girmesi ile ilçede kanalizasyon sularının bin 200 metrede derin deniz deşarjı ortadan kalkacak. Tesisten elde edilecek su ilçedeki park ve bahçelerin sulanmasında kullanılacak artanı da derin deniz kanalı kullanılarak denize verilecek.

Kuşadası ve beldelerine daha kaliteli su sağlamak amacıyla harekete geçen Kuşadası Belediyesi, DSİ ile içmesuyu barajı yapımı için geçen yıl anlaşma imzaladı. Anlaşma kapsamında DSİ tarafından 4 yıl içinde tamamlanacak olan Sarıçay Barajı ve içmesuyu arıtma tesisi, Kuşadası, Söke, Davutlar ve Güzelçamlı’nın içmesuyu ihtiyacını karşılayacak. Önümüzdeki 8 yıl içerisinde ilçenin su dağıtım şebekesinin yenilenmesi de tamamlanacak.

Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, Kuşadası Körfezi’nin ve denizin geleceğini kurtaracak olan arıtma tesisi projesinin temelinin kısa süre içerisinde atılacağını belirterek, “Temiz Deniz sloganıyla, dün olduğu gibi, bugün ve bundan sonra da sadece söylem olarak değil, eylem olarak uygulamaya devam ediyoruz. Yıllardır çözülemeyen, Kuşadası Körfezi’nin ve Kuşadası turizminin geleceğinin ana sorunu olan arıtma tesisi projesinin temelini atacak olmanın tarihi bir gururunu yaşıyorum“ dedi.

Başkan Altungün, turizm, tatil ve eğlence deyince ilk akla gelen yerlerden biri olan Kuşadası’nın ana problemlerini “ayağındaki prangalara” benzeterek bunlardan kurtulmadan kalkınmanın olmayacağını dile getirdi. Göreve geldiğinde ilk olarak bu yönde çalışmalar yaptığını vurgulayan Altungün, “ Uydukent, Kentsel dönüşüm, Planlama, limanda yaşanan imar sorunları ve arıtma tesisi için 34 yıldır adım atılmaması Kuşadası’nın ayağındaki en büyük prangalardı. Kuşadası’nın kanayan yarası uydukent sorununu çözdük. Limanda yaşanan tartışmaları bitirdik. Limanla ilgili sivil toplum örgütlerliyle görüşüp, onların görüşlerini almıştık. Bu sorunun bu öneriler doğrultusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunduğumuz öneri çerçevesinde çözüleceğine inanıyoruz. Kentsel Dönüşüm çalışmalarına Tepe Sokak’tan başladık. Ayrıca, Kuşadası biz göreve gelene kadar plansız yönetilen bir kentti. Bu konuda tüm alanlarda planlama çalışmalarına başladık. Halihazır harita, jeolojik etüd, jeoteknik etüd, binlik ve 5 binlik imar planları ile ilgili çalışmaları yaptık. Bu çalışmaları başlattık ve bitme aşamasında. Artık, Kuşadası bundan sonra bir planlama esasında yönetilecek “ diye konuştu.

Tüm çalışmalarını Kuşadası’nın turizmde yeniden hak ettiği konuma gelmesi için yaptıklarını kaydeden Başkan Altungün, “ Biz turizmde iddialı bir kentiz ama sonuçta doğal olarak rakiplerimiz var. Güçlü olabilmek için ana problemlerimizi çözmeye yöneldik. Bunların en başında arıtma geliyordu. Türkiye’nin ilk turizm merkezine yakışır bir arıtma için yürüttüğümüz çalışmalarda çok engelle karşılaştık ancak amacımız bir an önce tesisin temelini atmaktı. İhalemizi yaptık, firma ile sözleşmeyi imzaladık ve kısa süre içerisinde temelini atacağız. Kuşadası Körfezi’nin geleceğini kurtaracak olan arıtma tesisini 2 yıl içinde bitirmeyi hedefliyoruz. Ancak firma ile yaptığımız görüşmelerde tesisi 18 ay içerisinde tamamlayıp, teslim edebileceklerini söylediler. Bu da çok önemli bir aşama. Proje işletmeye açıldığında Kuşadası’nda şu andaki 17 mavi bayrak sayısının artacak. Ama asıl amacımız Kuşadası Körfezi’ndeki bütün plajlarda sonsuza kadar mavi bayrak dalgalandırmak. Bu proje Kuşadası’nın 1970’li yılllardan bu yana konuşulup nihayete erdirilememiş projesidir. Son dönemde de 34 yıldır sürekli periyodik olarak sürekli gündeme geldi. Bunu görevimizin birinci döneminde başardığımız için son derece mutluyum. 30 Mart’taki seçimlerden de başarıyla çıkıp, 18 aylık kısa süre içerisinde tesisi tamamlayacağız ve Kuşadası Körfezi’nin arıta tesisinin kurdelasını hep birlikte keseceğiz. Kuşadası’nın denizini temiz deniz olarak muhafaza etmek sadece Kuşadası’nın geleceğini değil bölgemizin de geleceğini kurtarmaktır. O nedenle bana göre Kuşadası’ndaki en önemli prangalardan birini kırmış bulunmaktayız” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.