Akkuyu Ngs Bilgilendirme Toplantısı Düzenledi
Akkuyu NGS A.Ş., Mersin’in Gülnar ilçesinde yapılması planlanan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde (NGS) karşılaşılabilecek her türlü riske karşı sahada yapılan araştırmanın sonuçlarını Gülnarlılarla paylaştı.

Akkuyu NGS A.Ş.’den yapılan yazılı açıklamada, Gülnar ilçesinin kamu yöneticileri ve yerel yöneticilerine yönelik Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu hazırlık çalışmaları hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendiği belirtildi. İlçe Kütüphanesi’ndeki toplantıya Gülnar Kaymakamı Tekin Dündar, Belediye Başkanı Ahmet Günal, belediye meclis üyeleri ve muhtarların katıldığı bildirildi. Toplantıda konuşan Akkuyu NGS A.Ş. Büyükeceli Bilgilendirme Merkezi Müdürü Lütfi Sarıcı, Türkiye’nin ilk nükleer santralinin yap-sahip ol- işlet olarak adlandırılan ve dünyada ilk kez uygulanan bir model ile yapılacağını söyledi. Nükleer santralin yaklaşık 20 milyar dolarlık bir yatırım ile gerçekleştirileceğini ifade eden Sarıcı, Akkuyu NGS’nin bütün güvenlik tedbirlerinin alındığını, dünyanın en güvenli nükleer santrallerden biri olacağını kaydetti.

Akkuyu NGS sahasındaki etüt çalışmalarını yürüten ENVY Proje Yöneticisi Dr. Arzu Altay da, sahada yapılan fizibilite ve etüt çalışmalarını anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Sahada jeodezik, jeolojik, jeofizik, sismik, meteorolojik, deniz, hidrolojik, ekolojik ve insan kaynaklı etkilerin belirlenmesi ile ilgili araştırmaların gerçekleştirildiği bilgisini veren Altay, nükleer santralin karşılaşabileceği her türlü riske karşı hesaplamalar yapıldığını ifade etti. Akkuyu sahasında 7 ay boyunca yönetici, akademisyen, uzman ve işçiler olmak üzere 297 kişi ile çalıştıklarını dile getiren Altay, bu çalışmalarda Türkiye’deki 10 üniversitenin de görev aldığını aktardı. Son 5 ay içinde 11 kez denetim gerçekleştirildiğini belirten Altay, “Bu denetimler başta Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı olmak üzere Türkiye Atom Enerjisi Kurumu ve ana müteahhit firma Atomstroyeksport (ASE) tarafından gerçekleştirildi. Yapılan çalışmalarla ilgili toplam 78 adet rapor yazıldı. İngilizce ve Rusça oluşturulan raporların toplam sayfa sayısı ise 27 bin 117’ye ulaştı” dedi.

Sahada yaptıkları çalışmaları tek tek anlatan Altay, şu bilgileri verdi:

“Jeolojik araştırmalar için 876 noktada gözlem yapıldı. Denizde ve karada toplam 520 adet kuyu, 61 kuyuda 507 adet presiyometre deneyi, 3 bin 856 adet kaya ve zemin örneğinde toplam 14 bin 502 adet laboratuvar deneyi, yeraltı suyu araştırmaları, 229 adet örnekte su kimyası analizi, jeolojik haritaların hazırlanması ile eğim ve karst çalışmaları yapıldı. Meteorolojik araştırmalar kapsamında 2 adet 10 metrelik meteorolojik istasyon kurulumu ve işletilmesi, 1 adet 60 metrelik meteorolojik istasyon yenilenmesi ve işletilmesi, 1 adet Sodar Rass kurulumu ve işletilmesi ile data analizleri ve modelleme çalışmaları gerçekleştirildi. Deniz araştırmaları kapsamında batimetri çalışmaları, 6 adet akıntı ölçüm istasyonu, 4 adet dalga ölçüm istasyonu, 40 noktada CTD ölçümleri (her 10 günde bir), yüzey sıcaklık ölçümleri, 5 noktada kıyı değişimi ölçümleri (her mevsim), 20 noktada 3 ayrı derinlikte su analizleri (her mevsim) modelleme çalışmaları yapıldı.”

TSUNAMİ TEHLİKESİ HESAPLANDI

Yapılan yüzey ve kuyu jeofizik araştırmaları ile hidrolik araştırmaları da aktaran Altay, sismik araştırmalarda ise 15 adet sismik istasyon kurulumu, uzaktan algılama çalışmaları, arkeosismik araştırmalar, fay çalışmaları, sismik tehlike hesapları, tsunami tehlikesi hesaplarının yapıldığını bildirdi. Karasal ekoloji araştırmalarında da 30 kilometre yarıçapta bitki ve hayvanların araştırıldığını söyleyen Altay, şöyle devam etti:

“Yüzey ve yeraltı suyu örneklemesi ve analizleri (8 noktada yüzey suyu, 23 noktada yer altı suyu, 7 noktada sediman), toprak örneklemesi ve analizleri (12 noktada doğal toprak ve bitki 4 noktada tarımsal toprak ve bitki), alınan numunelerde radyonükleit ölçümleri (4 noktada yüzey suyu, 6 noktada nehir sedimanı, 6 noktada sucul bitki, 12 noktada doğal toprak ve bitki, 4 noktada tarımsal toprak ve bitki, 23 noktada yeraltı suyu ayrıca koyun, keçi, tavuk eti ve inek sütü numuneleri), hava kalitesi ölçümleri (8 noktada), elektromanyetik radyasyon ölçümleri ve radyoaktivite ölçümleri gerçekleştirildi.”

Deniz ekolojisinde de çalışma yaptıklarını kaydeden Altay, “Tüm bu çalışmaların yanı sıra insan kaynaklı etkiler de unutulmadı. Uçak çarpması, yangın, patlamalar (denizde ve karada), aşındırıcı kimyasalların yüzey ve yeraltı sularına deşarjı, patlayıcı, yanıcı, toksik gazların atmosfere salınımı, karada ve denizde petrol sızıntısı, elektromanyetik dalgalar, vibrasyon ve madencilik gibi durumların etki analizleri de tamamlandı” ifadelerini kullandı.

Sunumunun ardından muhtarların deprem ve Ecemiş fay hattı ile ilgili sorularına yanıt veren Altay, yaptıkları araştırmalarda Ecemiş fay hattının kesinlikle Akkuyu NGS sahasına ve denize uzantısının olmadığının ortaya konulduğunu, santralin 9 şiddetinde bir depreme bile dayanacak şekilde tasarlandığını söyledi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.