Kardemir’de Mutlu Son
Karabük Demir ve Çelik İşletmeleri (KARDEMİR) A.Ş ile Çelik-İş Sendikası arasında yapılan 11. Dönem Toplu İş Sözleşme (TİS) görüşmeleri mutlu sonla bitti.

2012-2014 dönemini kapsayan TİS’te KARDEMİR çalışanlarına yaklaşık yüzde 20’ye varan zam sözleşmesi Karabük Valisi İzzettin Küçük’ün de katılımı ile KARDEMİR Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kamil Güleç, Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Zeki Yolbulan, Genel Müdür Fadıl Demir ve Çelik -İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül arasında imzalandı.

KARDEMİR işçisi 10 ve 11. dönemde yapılan TİS kapsamında toplam yüzde 62 oranında zam elde etmiş oldu.

KARDEMİR Genel Müdürlüğü'nde yapılan TİS imza töreninde konuşan Genel Başkan Cengiz Gül, geçen yıl 10. dönem Toplu İş Sözleşme görüşmelerini mutlu bir şekilde imzaladıklarını hatırlatarak şöyle konuştu: “Bugünde aynı mutluluğu Cumhuriyet kenti Karabük’ün Valisi, KARDEMİR yönetimi, Çelik İş Yönetimi olarak hep birlikte yaşıyoruz. Bu mutlu sona ulaşmada ve sözleşmenin masada bitmesine katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Çalışanların beklentileri KARDEMİR’in beklentilerine pozitif anlamda katkı veren bir sözleşmeyi imzalayacağız. Birinci yıl yüzde 10 ve ikinci yılda aynı oran düzeyinde yapılan bir artışla yüzde 20’ye varan bir zam oranı sağlanmıştır. Tüm KARDEMİR ve çalışanları ile sendikamıza hayırlı olsun.”

KARDEMİR Genel Müdürü Fadıl Demirel de, KARDEMİR camiası olarak çok güzel bir noktaya gelmenin mutluluğunu huzurunu yaşadıklarını belirterek şunları söyledi: “TİS görüşmelerini aylardır karşılıklı süren mütalaa sonunda mutlu sona ulaştık. 2014’ün başlangıç günlerinde geleceğe daha ümitle bakan bir sosyal barışın dayanışmanın KARDEMİR camiası olarak huzurunu yaşıyoruz. TİS iki yılı kapsıyor." Geçen 2011-2012 yılları düşünüldüğünde çalışanlara çok anlamlı bir ücret seviyesi getirdiklerini anlatan Demirel, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kuruluşumuz ciddi atak yapan bir kuruluştur. Dört senelik TİS’i düşündüğümüzde yıllardır KARDEMİR’in tüm tarihsel gelişimi içerisinde en büyük atak yaptığı yıl olmuş olacak. 1 milyon ton olan kapasitesini üçe katlayarak 3 milyon tona gelen bir fabrika hatta ham çelikte 3.5 milyona çıkıyoruz. Bu yılın altıncı ayında 3 milyon ton hedefine ulaşıyoruz. Bu süreci yaşarken, aynı zamanda tesislerini modern bir hale getirmiştir. Rekabet edebilen çağdaş normlara ulaşmış, maliyetlerini aşağıya çekebilen, kendi, enerjisini üreten, Türkiye’de üretilmeyen katma değerleri yüksek ürünleri üreten bir fabrika haline gelmiştir. Bunları kendi çalışanları ve personeli ile yapıyor. Dışarıdan anahtar teslimi tesisi almadan kendi mühendislerimizle yapıyoruz. Fabrikalar yapan fabrika unvanını tekrar geri kazanan ve adeta küllerinden yeniden doğan çelik şirketi. KARDEMİR yönetimi bu vefalı tutum karşısında bütün şartlarını zorlayarak vefalı bir şekilde imkanı elverdiği oranda çalışanları mutlu edecek fedakarlığı yapmıştı. Sosyal barış tamdır. Çalışanlar arasında barış ve huzur devam etmektedir. Kar eden bir kuruluştur. Bütün bu yatırımlarına ve büyümeye rağmen 2013’e iyi bir karla kapatmıştır. 2014’de iyi bir şekilde bakmaktayız. Böyle bir noktaya gelişte Karabük’e, KARDEMİR çalışanlarına, yönetime, sendikamızın gösterdiği büyük bir mesuliyet içinde fabrikanın büyümesinde gösterilen çabaya teşekkür ediyorum.”

KARDEMİR Yönetim Kurulu Başkanvekili Kamil Güleç de, 2013 -2014 dönemini kapsayan sözleşmenin herkese hayırlı olmasını dileyerek, “Amaca ulaşıldı ve çalışanlarımızla bir kez daha bu TİS sayesinde yeniden bütünleştik ve birleştik. KARDEMİR ailesi olarak bir güç haline geldik. Dünyaya ve ülkemize hizmet eden bir kuruluş olma yolunda çalışmalarımız devam edecek. Bu birliktelik bize güç veriyor. Çalışanımızla, yöneticimizle bütün sistemin birlikte olup aynı amaca ve gayeye hizmet etmesi başarının sırrıdır. Bu dönem ki TİS’in diğer dönemlerdeki gibi şirketimize ve sendikamıza hayırlı olsun. Cenab-ı Allah’ın izni ile bu yükün altından layıkıyla çıkarız” dedi.

Karabük adına mutlu olduğunu sadece KARDEMİR’in değil kentin önündeki iki senenin garanti altına alındığını belirten Vali İzzettin Küçük de sözlerini şöyle tamamladı: ”İstikrar, güven ve huzurla bugünlere geldik. Bu iki sene bu sözleşme ile Karabük’ün gelişmesi, büyümesi ve huzur içinde garanti altına alınmış olmasından dolayı mutluyum. Fabrika yönetiminin özverisi, desteği, sendika yönetiminin derin sorumluluk anlayışı ile sonuca ulaşmada bu yolda etkin rol olmuştur. Her iki kesime teşekkür ediyorum.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.