Balkanlar’dan ‘asimile Oluyoruz’ Çığlığı
Makedonya Türk Hareket Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Adnan Kahil, Türklerin Balkanlar’da asimile edildiğini söyledi.

Balkanlar’da yaşayan Türklerin temsilcileri, Bursa’nın Orhangazi ilçesinde düzenlenen panelde konuştu. Yalova Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği Orhangazi Temsilciliği’nin düzenlediği ‘Geçmişten Günümüze Balkan Türkleri’ paneli, Orhangazi Kaymakamlığı toplantı salonunda yapıldı. Rumeli Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Avukat Özcan Pehlivanoğlu’nun yönettiği panele konuşmacı olarak Makedonya Türk Hareket Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Adnan Kahil, Kosova Türk Aydınlar Ocağı Başkanı Ferhat Derviş ve Bulgaristan Alev Dergisi’nin sahibi Yazar Mehmet Alev katıldı.

Makedonya Türk Hareket Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Adnan Kahil, en büyük partilerden biri olmalarına rağmen uzun zamandan beri Türkiye’ye davet edilmediklerini ifade ederek, “Umarım bu bir başlangıç olur” dedi. Kahil, Makedonya’daki Türklerin durumunun her geçen gün kötüye gittiğini belirterek, “Eğer bunu önlemezsek Türk varlığının sönmesine şahitlik yapacağız. Son zamanlarda böyle bir konjonktür var. Unutmayın, orada Türk var. Savaşlardan sonra Türkiye ile bağlar kopmuş, Makedonya Türk eğitimi ve kültür alanında hiçbir yardım görmemiştir. Bu yüzden Türkçe bilinmeden eğitim yapılmıştır. 1950-51 yılında Makedonya’da Türkçe eğitim veren ilköğretim okul sayısı 100, öğrenci sayısı 12 bin 493 iken, anavatana başlayan göç ve Türklere yapılan siyasi komplolar yüzünden bu sayısı 2000-2001 yılına kadar 55 okul ve 6 bin 950 öğrenciye düşmüştür. Bu sebeple okullarımızda kadro ve kitap sıkıntısı mevcuttur. Çeviriler uzman kadro tarafından yapılmadığından çok büyük sıkıntılar meydana gelmiştir. Bu da çocukların başarısını olumsuz etkilemiştir. Eğitimsiz milletin istikbali iyi değildir” dedi.

Türkiye’nin Makedonya’daki Türklerle yeterince ilgilenmediğini iddia eden Kahil, “Son 5-6 yıldır Makedonya’dan Türkiye’ye giren öğrencilerin sayısı yüzlercedir, ama aralarında ya 1 ya 2 Türk vardır. Tedbir alınmazsa Makedonya’da Türkler asimile olacaktır, Arnavutlaşacaktır. Çünkü din bakımından yakınız. Bulgaristan’da ve diğerlerinde asimilasyon olmazsa göç olacaktır. Tarihi olan bir varlık kaybolacaktır. Kırılma noktasındayız. Kaybolma durumuna gelinmiştir” ifadelerini kullandı.

Kosova Türkleri Aydınlar Ocağı Başkanı Ferhat Derviş ise, “Balkanlar’da Türk olmak zor” diyerek başladığı konuşmasında, “Kosova’da yaşayan bir Türk olarak biz kendi etnik kimliğimizle ayakta kalabilmek için zor bir mücadele veriyoruz. İstiyoruz ki Balkanlar üzerinde yaklaşık iki bin yıldır varlığını sürdüren Türkler, burada kendi kültürleri ve dilleri ile yaşasın, asimile olmasın” diye konuştu.

Çok güçlü bir aile yapısına sahip olduklarını belirten Derviş, bu güçlü bağın kendilerini ayakta tuttuğunu anlattı. Derviş, Balkanlar’ın Türklerin elinden alınması için birçok Batılı ülkenin, hatta CIA ve diğer örgütlerin yoğun bir çalışma yaptığını ileri sürdü. Bu bölgede sürekli göçler yaşandığını, nüfusun hızla azaldığını, göçlerin büyük bölümünün Türkiye’ye olduğunu kaydeden Derviş, “Bu durdurulmalıdır. Aksine bu bölgedeki insanlar çeşitli yönlerden desteklenerek kendi bölgelerinde güçlenmeleri sağlanmalıdır” dedi.

Alev Dergisi’nin sahibi Mehmet Alev Bulgaristan Türkleri’nin sorunlarını anlatırken, Rumeli Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Avukat Özcan Pehlivanoğlu ise Balkanlar’da yaşananları anlamadan Türk tarihinin tam manasıyla anlaşılamayacağına dikkat çekti. Pehlivanoğlu, Türklerin bugüne kadar Balkan topraklarında yaklaşık 5.5 milyon insanını kaybettiğini belirterek, “Yalnız 1911-12’deki savaşta insan kaybımız Çanakkale Savaşı’ndan kat kat fazladır. Kayıtlarda 638 bin şehit olarak yer almaktadır” şeklinde konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.