Roma Antikaları Sinop'ta Masaya Yatırılıyor
Sinop Valiliği tarafından yürütülen "Karadeniz Roma Antikitesindeki Ahenk ve Çeşitlilik Projesi" kapsamında gerçekleştirilen 3 günlük 'Bilim Toplantısı' Vira Otel'de başladı.

Karadeniz havzasındaki idari ve kültürel kurumlar arasında ki uzun vadeli bilimsel ve kültürel değer alışverişinin sağlanması için araştırma ağının oluşturulması amacıyla yürütülen proje kapsamında düzenlenen toplantıya, Türkiye, Fransa, İtalya, Bulgaristan, Romanya, Moldova, Ukrayna, Gürcistan ve Yunanistan'da ki çeşitli üniversite, müzeler ve enstitülerin temsilcileri katılıyor.Sinop İl Özel İdaresi AB Proje Ofisi Proje Koordinatörü Ümit Aydın'ın oturum başkanlığında gerçekleştirilen toplantısında açılış konuşmasını yapan Aydın, projenin amaçları ve hedefleri hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Ümit Aydın, proje ile Roma döneminden kalma, Karadeniz havzasındaki taşınabilir ve taşınamaz kültürel mirasın bütünleştirilmesi ve tanıtılmasının yanı sıra yerel toplulukların ve otoritelerin kültürel miras olan Roma antikalarının korunmasının hedeflendiğini söyledi.

Sinop'un da bu yönüyle zengin bir tarihi mirasa sahip olduğunu dile getiren Aydın; "İlimizin, antik çağlardan bugüne değin birçok tarihi değerleri bulunmaktadır. Bunların, ekonomik, sosyal ve bilimsel alanlarda yeterince etkin olarak kullanılıp, kullanılmadığı sorusunun cevabı ise ne yazık ki olumsuz olacaktır. Şehrimiz, tarihi geçmişinde birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olmasına rağmen bu konudaki ulusal veya uluslararası bilinirlik seviyesi düşük düzeydedir. İşte bu projeye dahil olmamızın sebebi de; tam olarak bu sorunların çözülerek, tarihe ışık tutacak bir çalışmayla ilin ve Karadeniz’in geleceğinin şekillenmesi çalışmalarına destek olmaktır. Bu sayede Sinop ilinin barındırdığı tarihi potansiyeller daha aktif hale getirilebilir ve bu alanda Karadeniz de araştırma merkezi olma yolunda önemli adımlar atılabilir diye düşünmekteyiz. Bu projenin başarıya ulaşacağı ve Karadeniz’de etkili olacağına dair inancımız güçlüdür, çünkü birlikte olduğumuz ortaklarımızın kurumsal tecrübeleri son derece değerlidir" dedi.

Projenin 2 yıl devam edeceğini kaydeden Ümit Ayrın; "Proje Haziran 2013 de resmi olarak başlamış ve Temmuz ayında Romanya Tulcea'da yapılan ilk toplantı ile start almıştır. Sinop’ta yapılacak 3 günlük toplantılar sonucunda ise bir bilim komitesi oluşturularak anıt listesi ve evrakların detaylandırılması maksadıyla, yöntem belirlenecektir. Toplantı sonrasındaki süreçte ise model bir katalog listesi hazırlanacak, projenin ilerlemesi için gerekli alan, belge ve laboratuvar dokümanları gibi malzemeler detaylandırılacaktır. Web sitesi ve Karadeniz'de ki Roma antikaları hakkında temel bilgiler içeren kullanıma hazır bir veri tabanı oluşturulacak, tamamlanmış bir medya ürünü ve bir CD oluşturulacak ve sonrasında Thessaloniki de yapılacak bilimsel komitenin çalışma toplantısı neticesinde, onaylanmış sergi katalogu, baskıya hazır posterler ve çoğaltılmaya hazır medya ürünü ve CD elde edilecek. Selanik'te yapılacak toplantı sonrasında sergi faaliyetleri başlayacak. Bu sergiler, Romanya, Moldova, Bulgaristan, Türkiye, Ukrayna, Yunanistan ve Gürcistan'da gerçekleştirilecek" diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.