Aslan:
Mart 2014 yerel seçimleri için aday adayları arasında kıyasıya bir mücadele şimdiden başlarken özellikle ‘Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan’la değişimi’ talep eden kamuoyu baskısı gün geçtikçe artıyor. Ortada resmi bir açıklama olmamasına, herhangi resmi bir siyasi kimliği bulunmamasına rağmen en ciddi araştırma şirketlerinin araştırmalarında ilk dört isim arasında çıkan Aslan’ın özellikle projeci kimliği ve sosyal demokrat duruşu, insan odaklı hizmet anlayışı, sivil toplum, muhtarlar ve her görüşten, her yaştan kesimle kurduğu yakın ilişki büyük taktir görüyor. Aslan, “ İzmir’de değişim talebi çok açık. Bunu illa bir isim etrafında düşünmek de doğru değil. İzmirliler artık yeni bir heyecan, hizmete aç bir Başkan istiyor. Bir şehir belediye başkanının ufku kadar ya gelişir ya gelişmez. İsmimin ön plana çıkması açıkladığımız sağlam projeler ve bugüne kadar ki hizmetlerimizin taktir görmesinden, benimsenmiş olmasındandır” dedi.

İzmir kamuoyunda Hüseyin Aslan algısı iyice yerleşmiş durumda. Öyle ki artık caddede, sokakda, parkta bahçede, siyasetin dillendirildiği her yerde Hüseyin Aslan vurguları dikkat çekiyor, İzmirliler Aslan isminde birleşiyor. İş dünyası, kentin birçok noktasına Aslan’ı göreve çağıran pankartlar asıyor, esnaf yaşadıkları sorunların çözümü için proje istiyor, gençler parasını bizzat kendilerinin ödediği tşörtlerle şehri gezip, ‘Benim Başkanım Hüseyin Aslan’ diyor, sivil toplum kuruluşları da ‘tam destek’ verdiğini ilan etmekte sakınca görmüyor. İzmirli değişim talebini seçim tarihi yaklaştıkça sadece söylemlerle değil eylemlerle de yaşama geçiriyor.

ASLAN İSMİ BİRLEŞTİRİYOR

Hüseyin Aslan ismi özellikle toplumun farklı siyasal kesimlerinde de karşılık buluyor. Siyasi yelpazedeki kutuplaşma Aslan ismi gündeme geldiğinde adeta bıçak gibi kesiliyor, söylemler ‘Aslan Başkan varsa ben de varıma’ dönüşüyor. Halkçı duruşu, tüm siyasal düşüncelere eşit mesafede oluşu, sosyal demokrat kimliğinden ödün vermemesi, Atatürk ilke ve devrimlerini olmazsa olmazlarından biri olarak nitelemesi, polemiklerden uzak durup sadece hizmet odaklı hareket etmesi, kent içi sorunlara yönelik gerçekçi projeler üretip, bu konuda kamuoyu yaratma çabası Aslan’ı İzmir için ideal aday konumuna taşıyor.

HALKTA KARŞILIĞI YÜZDE 80’NİN ÜZERİNDE

İşte bu özellikleri nedeniyle de SONAR gibi ciddi araştırma şirketlerinin anket ve araştırmalarında ismi ilk dört arasında hatta mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı ile başabaş şekilde çıkıyor. Diğer isimlerin her biri halihazırda ya Başkan ya da aktif siyasetçiyken Aslan, siyasette aktif bir rol üstlenmemesine, sadece bir sivil toplum kuruluşu lideri olmasına rağmen yüzde 80’i aşan oranda karşılık buluyor halkta.

GENÇLER VE KADINLAR ONA İNANIYOR

Hava treni, amfibi otobüs gibi ulaşım projeleri ile özellikle gençlerin gönlünde taht kuran Aslan, yine siyasette kadınların ağırlığından yana koyduğu tavrı ile de beğeni topluyor. Aslan’ın, liderliğini yaptığı Ege-Koop’ta çalışanların büyük çoğunluğunun kadın olması, hatta yönetim kademesine kadınlara yer vermesi de bu konudaki samimiyetinin göstergesi olarak yorumlanıyor.

MUHTAR DOSTU

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan’ı, muhtarlar da çok seviyor. Kent idaresinde muhtarlara büyük iş düştüğü yönündeki söylemleri, hemen her fırsatta onlarla biraraya gelerek, ortak akıl ilkesi etrafında fikir ve düşüncelerini alması, muhtarlık müessesini yıpratmaya yönelik girişimleri sert bir dille eleştirmesi Aslan’a ciddi bir destek olarak geri dönüyor.

PROJE MERKEZİ DE ONUN ESERİ

Kamuoyunun ‘Aslan’ talebinde, Ege-Koop Proje Merkezi’ni kurup, İzmir’in 2050 yılını öngörecek şekilde çalışmalar yaptırması da büyük rol oynuyor. Mega proje İzmir Sağlık Serbest Bölgesi’nin ülke çapında yankı uyandırması, projenin İzmir’e kazandırılması yönündeki çabaları, yine EGEM35, Atayol ve kenti içi ulaşım sorununu teknolojik imkanlarla giderecek yeni nesi ulaşım projeleri Aslan’ı İzmir kamuoyunda öncelikli kişi yapıyor.

“BAŞKANIN GÖREVİ GELECEĞİ ŞEKİLLENDİRMEK…”

Aslan ise, kamuoyu algısının ismi üzerine şekillendiğini görmenin mutluluk verici olduğunu ancak bu algının temel nedeninin ‘değişim isteği’ olduğunu belirtiyor. “İzmir yeni bir heyecan, hizmete aç bir Başkan ve yönetim istiyor” diyen Aslan, “ İzmir’de değişim isteğini, bu şiddetli talebi görmemek mümkün değil. İzmir artık yeniden ayağa kalkmalı, dinamik, çağdaş ve huzurlu bir şehir olmalı. Bir şehir belediye başkanının ufku kadar gelişir ya da gelişemez. Çağımızda belediye başkanlığı, temel ihtiyaçların ötesinde misyona sahip ve bunu karşılayacak güçte olmalıdır. Devir kazma, kürekle iş yapma devri değildir. Devir geleceği şekillendirmektir. Kamuoyunun talebine, isteğine bu açıdan da bakmak gerekir. Kaldı ki bizim geçmişimiz, yaptıklarımız, eserlerimiz ortada. Ne yapmak istediğimiz de ortada.” diyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.