Efes Koruma Planına Belediyeden Yeni Öneri
İzmir 2 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 11.07.2013 tarih ve 2557 sayılı kararı ile Efes Koruma Amaçlı İmar Planı ile ilgili değişiklik taleplerini değerlendiren ve konuyu eylül ayı meclisinde İmar ve Hukuk Komisyonu’na havale eden Selçuk Belediyesi Efes Koruma Amaçlı İmar Planı konusunda yeni öneriler üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Koruma kurulunun Efes’te yeni servis yolları düzenlenmesi, gezi güzergâhlarında değişiklik yapılması, alan içinde su satış büfeleri gibi sonradan farklı ticari amaçlarla da kullanılabilecek alanların plana işlenmesi, ayrıca mezarlık kullanımı ve tarımsal faaliyetlere ilişkin istekler üzerinde eylül meclisinden bu yana çalışan Selçuk Belediyesi İmar ve Hukuk Komisyonu isteklerin ve değişiklik önerilerinin bir bölümünü yerinde bulurken, Efes çevresindeki tarımsal alanlara ilişkin Koruma Amaçlı İmar Planı ile geliştirilen çözümün Koruma Bölge Kurulu tarafından uygun bulunmaması nedeniyle Yüksek Kurula başvuru yapılması konusunda çalışma başlattı.

İzmir 2 No’lu Koruma Bölge Kurulu’nun 658 sayılı Arkeolojik Sitler Koruma Kullanma koşullarına ilişkin İlke Kararını gerekçe göstererek kabul etmediği, Selçuk Belediyesi önerisinde; Efes çevresinde bulunan meyve bahçelerinde ağaçların sökülmesi ve yenilenmesine izin verilmesi öngörülmüştü. İzmir 2 No’lu Koruma Bölge Kurulu tarafından kabul edilmeyen öneride ısrarcı olan Selçuk Belediyesi, şimdi de bu konuda engel oluşturan 658 sayılı Arkeolojik Sitler Koruma Kullanma koşullarına ilişkin İlke Kararının değiştirilmesi için Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’na başvurmaya hazırlanıyor.

Efes çevresinde meyvecilik yapan vatandaşlar açısından uzun yıllardır büyük sorun oluşturan, haksız yargılamalara ve cezalandırmalara neden olan bu konuda çözüm oluşturacak değişiklik başvurusu sürecinde Koruma Amaçlı İmar Planı çalışmalarının Meclis gündeminde tutulması hedefleniyor. Konu ile ilgili açıklama yapan Selçuk Belediye Başkanı Hüseyin Vefa Ülgür “Efes çevresindeki alanlarda Antik Çağlarda da tarım yapılıyordu, bugün de yapılıyor. Bu yeşil dokunun korunması önemli. Bu alanlarda tarım yapılmaması kontrolsüz, bakımsız ve yangına müsait bir alana dönüşmesine neden olacaktır. Bu kültür varlıkları için daha büyük bir tehlikedir. Bu alanlarda tarım yapılması kültür varlıkları ve Efes’in korunmasına da sağlamaktadır” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.