Sağlıkçılardan Hareket Edin Çağrısı
Karabük Halk Sağlığı Müdürü Dr. Sezgin Tiryaki, sağlık için hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

Karabük Halk Sağlığı Müdürü Dr. Sezgin Tiryaki, fiziksel hareketsizliğin dünyadaki ölümler için 4. önde gelen risk faktörü olarak tespit edildiğini söyledi. Fiziksel hareketsizliğin obezitenin önde gelen nedenlerinden biri olduğunu belirten Tiryaki, “Bulaşıcı olmayan hastalıklar sosyo-ekonomik durumun değişmesi, hızlı şehirleşme ve hayat tarzlarının değişmesi nedeni ile giderek artmaktadır. Bu tür hastalıkların en önemli nedenlerinden biri de fiziksel hareketsizliktir. Fiziksel hareketsizlik dünyadaki ölümler için 4. önde gelen risk faktörü olarak tespit edilmiştir. Dünya genelindeki ölümlerin yüzde 6’sından sorumludur ve kronik hastalıklar için de yüzde 20-30 arasında değişen risk faktörünü oluşturmaktadır. Obezite tüm kronik hastalıkların temelini oluşturmaktadır ve fiziksel hareketsizlik de obezitenin önde gelen nedenlerindendir. Obezite önemli bir halk sağlığı sorunu olup tüm dünyada her geçen gün artış göstermektedir. Obezite özellikle çocuklar ve adölesanlarda tehlikeli boyutlara ulaşmıştır ve yıllık artış giderek büyümektedir. Çocukluk çağı obezitesinin önlenmesi yetişkinlikte obezitenin, erken yaşta kronik hastalıkların, yetişkinlikte erken ölüm ve sakatlık riskinin önlenmesi anlamına gelmektedir. Ayrıca çocukluk çağında kazanılacak olan davranışlar yetişkinlik ve yaşlılık dönemini de etkilemektedir. Bakanlığımızca yapılan Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırmasına göre 6-11 yaş grubu çocuklarımızın yüzde 58,4’ü düzenli egzersiz yapmamaktadır. Kronik Hastalıklar Risk Faktörleri Araştırması’na göre ise; ülkemizdeki kadınların yüzde 87’si, erkeklerin yüzde 77’sinin yeterli ölçüde fiziksel aktivite yapmadığı ortaya çıkmıştır. Fiziksel aktivitenin sağlığımız üzerindeki olumlu etkileri;

Bedensel sağlığımız, ruhsal ve sosyal sağlığımız, gelecekteki yaşantımız (yaşlılık) üzerine olmaktadır” dedi. Haftada 3-4 kez yapılan 30-60 dakikalık orta şiddetli fiziksel aktivitenin bile genel sağlık üzerindeki olumlu etkileri açığa çıkarmaya yeterliği olduğunu belirten Tiryaki, şunları söyledi:

“Orta şiddetli aktivitelere örnek olarak; hızlı yürümek, düşük tempolu koşular, dans etmek, ip atlamak, yüzmek, masa tenisi oynamak ve yavaş tempoda bisiklet sürmek verilebilir.

Fiziksel aktivite programına olası risk ve tehditler açısından önlemler alındıktan ya da mevcut duruma uygun aktivite tipini içeren bir program yapıldıktan sonra başlanması gerekmektedir. Oluşturulan aktivite programlarında kişinin fiziksel aktiviteyi yapma sıklığı, süresi ve yoğunluğu dikkate alınarak ilerleme basamakları belirlenmelidir. Böylece fiziksel aktivitenin sağlık üzerindeki olumlu etkileri artırılmış ve kalıcı hale getirilmiş olur. Aktif yaşam tarzı bir alışkanlık haline getirilmelidir. Belirli bir süre aktivite ile vücudumuzda oluşan yararlı etkiler aktivitenin bırakılmasının ardından hızla kaybolmaya başlar. Yeterli ve dengeli beslenme ile fiziksel aktivite sağlıklı yaşamın vazgeçilmez unsurlarındandır.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.