Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın Suriyeli Sığınmacılarla İlgili Koordinasyon Toplantısı
Başbakan Yardımıcısı Beşir Atalay, “G-20 zirvesinde Suriye konusunun önemli gündemlerden birisi olacağını tahmin etmek zor değil” dedi.

Başbakan Yardımıcısı Atalay, Suriyeli sığınmacılarla ilgili koordinasyon toplantısı düzenledi. Toplantının iki haftada bir salı günleri yapıldığını hatırlatan Atalay, “Başından beri Türkiye’ye sığınmacı olarak gelen Suriyeli kardeşlerimizle ilgili verilen hizmetleri en iyi yürütme çabası içerisindeyiz. Şuanda 21 kampımızda 200 bini aşan sayıda Suriyeli sığınmacı vatandaşımız bulunmaktadır. Bu kamplarımızın her biri bir şehir düzeninde alt yapısı iyi kurulmuş ve gerçekten uluslararası standartların en üstünde sığınma yerleridir. Onlara sadece sığınma, yemek temini değil aynı zamanda sağlık eğitim ibadet hizmetleri ve akla gelecek her türlü çalışmaları yürütüyoruz” diye konuştu.

Kamplar dışında şehirlerde yaşayan sayısı 300 bin civarında sığınmacı olduğunu kaydeden Atalay, “Nerede olurlarsa olsunlar kamp dışındakilerin de sağlık hizmetlerini karşılıyoruz. Türkiye olarak biz hep ‘açık kapı politikası’ izledik. Bu uluslararası bir ilkedir. Yanınızda bir felaket, sorun varsa onlara destek verirsiniz açık kapı politikası budur. Buraya gelen insanlar kim olursa olsun geri çevirmemek gerek. İnsanlar o zulümden kaçarak Türkiye’ye geliyorlar. Bizde onları rahat ettirmek için çalışmalar yapıyoruz. Zaten bunlarda uluslararası camianın gözü önünde, BM ve uluslararası kuruluşlarla yakın irtibat içinde yürüyor. Bugüne kadar hiç kimseye mezhebi, ırkı sorulmamıştır. Türkiye rahat bir politika izliyor” ifadelerini kullandı.

Sığınmacıların arasında farklı etnik grupların yaşadığını belirten Atalay, “Biz bunların hepsini kuşatıcı bir politika izledik. Sorunlar bittiğinde de Suriye’nin bütünlüğünün devam etmesini temenni ediyoruz” dedi.

Suryani vatandaşlara Mardin Midyat’ta kamp kurduklarını ifade eden Atalay, Suriye’de bulunan Türkmenlere ise özel bir ilgilerinin olduğunu söyledi. Türkmenlerin özellikle Suriye’nin Lazkiye ve bazı kesimlerinde yaşadıklarını kaydeden Atalay, Türkmenler için biri Aladağ’da biri Osmaniye’de olmak üzere iki tane kamp kurulduğunu belirtti. Şuanda çatışmalarda olan Nusayri kesiminde Türkiye’ye gelmek istediklerinde ayrı bir kamp kuracaklarını söyleyen Atalay, Nusayri’nin gelmek istemediğini kaydetti.

Geçen hafta yapılan bir iki yayını değerlendirerek basına sitem eden Atalay, şöyle konuştu:

“Basınımızda İstanbul’daki Kumkapı sahillerinde bir parkta Fatih Belediyesi orada yaşayan Alevi Türkmenlerle ilgili onları parktan çıkarmak istemiş. Sığınacak yerleri yokmuş gibi bunlar tabi bizi üzüyor. Yani Türkiye’de değişik il ve ilçelerimizde sınırlardan geçen kamplarda kalmayan insanlar var. Ama oralarda da bunların kalacakları yerler var. Parklar tabi çadır kurulacak yer haline getirilmiyor. İstanbul Valiliği ve AFAD teklifte bulundu ama kabul edilmedi. Ama dünden itibaren Valiliğimiz onları sosyal tesise yerleştirecek. Bunların sayısı 56 kişidir. Türkiye bu işi çok iyi yürüten bir ülke. En iyi yürüttüğümüz işte Türkiye’de ayrımcılık yapılıyor gibi uluslar arası alana kötü haberler sunulması üzücüdür. Böyle ucuz haberciliği kınıyorum.

Geçen hafta Başbakan’ın başkanlığında ‘Suriye Güvenlik Zirvesi’ yapıldığını belirten Atalay, “Toplantıda Türkiye’nin konumu, üzerine düşenler, Türkiye’ye yeni durumda yeni sığınmacılar gelebilir mi hangi tedbirler alınacak Bütün bunlardı değerlendirdik. Komisyonumuz kuruldu onlar çalışıyor” dedi.

Günlük 30 bin kişiye yetecek kumanyanın sınır ötesine gönderildiğini de sözlerine ekleyen Atalay, 2 milyar TL ye ulaşan bir harcamanın yapıldığını açıkladı.

Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Atalay, bir gazetecinin “G-20 zirvesinde Suriye'yle ilgili nasıl bir tablo ortaya çıkmasını bekliyorsunuz. Meclis başkanı tezkereyle ilgili gazetecilerin sorularını cevapladı. Siz tabloyu nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusuna şu cevabı verdi:

“Biz işin insani boyutuyla ilgiliyiz ama G-20 zirvesinde eminim bu işin şuanda da tarafı durumunda olan büyük devletler bir araya geliyorlar. Böyle bir zirvede bu konunun herhalde önemli gündemlerden birisini oluşturacağını tahmin etmek zor değil. Başbakanımız da bu konuda bu zirveye hazırlıklı gidiyor. Bazı görşmeler yapacak. Türkiye'nin tezleri, konumu bellidir. Zirvedeki görüşmelerin önemli olabileceğini düşünüyorum.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.