Who Güz Okulu Açıldı
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Güz Okulu açılışına katılan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Güz Okulu çalıştaylarında alınacak kararların ve WHO'nun bir süre önce Çeşme'de Sağlık 2020 politikalarının belirlenmesi amacıyla gerçekleştirdiği toplantıda alınan kararların destekçisi olacaklarını söyledi.

İzmir Hilton Otel'de gerçekleşen Güz Okulu'nun açılışında konuşan Bakan Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye'nin son on yılda sağlık alanında gerçekleştirdiği reformlardan bahsederek, başta dezavantajlı gruplar olmak üzere tüm vatandaşların kaliteli sağlık hizmeti alması ve sağlık hizmetlerine tam ve zamanında ulaşmasını amaçladıklarını belirtti.

Sözlerini, "Güz Okulu kapsamında düzenlenecek çalıştay sonuçlarının sürdürülebilir ve daha iyiye ulaşma amacımızın gerçekleşmesine katkı sağlayacağından eminim" diye sürdüren Müezzinoğlu, insanlığa daha kaliteli hizmet sunmak adına bu çalıştayı düzenleyen WHO Avrupa Bölge Ofisi'ne ve Hollanda'ya teşekkür etti.

HALKIN MEMNUNİYETİ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

Bakan Müezzinoğlu, sağlık hizmeti sunumunun kalitesini de ölçümlediklerini vurgulayarak, halkın sağlık hizmetleri alımındaki memnuniyetinin doğru yolda olduklarının göstergesi olarak kabul ettiklerini kaydetti.

Son on yılda ülkemizde sağlık alanında ciddi reformlar gerçekleştirildiğini anlatan Müezzinoğlu, şöyle konuştu: "Halkımızın sağlığıyla yaptığımız çalışmalarda daima insan odaklı, hakkaniyetli, sürdürülebilir, kanıta dayalı politika oluşturmak ve uygulamak çabasında olduk. Sağlığı herkese eşit ulaştırma azami çabasında olduk. Yeterli gelir düzeyine sahip olmayanların ve dezavantajlı grupların sağlık hizmetlerine tam ve zamanında ulaşması gerekiyor. Tüm halkımızı GSS kapsamına aldık. Çalışmalarımızın temelini kanıta dayalı politikalar teşkil etti ve etmeye devam ediyor. İnsanı merkez alarak çıktığımız bu yolda anne ve bebek ölümlerinde ciddi düşüş sağladık. İnsanımızın yaşam süresini uzattık. Tüm bu yaptıklarımız doğru politikalar uyguladığımızı gösterdi. Ancak, insanımızın sağlık hizmetlerinden duyduğu memnuniyet bizim için ayrı bir öneme sahiptir."

BAKANLIK OLARAK FARKLI ALNLARDAKİ BİLGİLERİ BİRARAYA TOPLADIK

Sağlık başta olmak üzere her alanda kanıta dayalı ve ölçülebilir, sürdürülebilir hizmet sunumunun önemine dikkat çeken Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bu amaçla gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında şu bilgiyi verdi:

"Kanıta dayalı tıbbi çalışmalar modern tıbbın en önemli temel prensiplerinden birisi ve bizim politika belirlememizin en önemli verilerinin başında geliyor. Doğru veriler doğru süzgeçlerden geçirilip bilgiye dönüşür. Türkiye bütün politikalarında kullanmak üzere nüfus ve diğer önemli istatistiklerinde önemli gelişmeler sağlamıştır. Bakanlık olarak sağlık bilgi sistemini geliştirerek, farklı alanlardaki bilgileri bir araya topladık. Doğru ve güvenilir verilerle çalışmak son derece önemli. Geliştirdiğimiz bilgi sistemleri çerçevesinde sağlık hizmetlerimizin kalitesini analiz etme olanağına sahip olduk. İki hafta önce önemli kararlar alındı. Türkiye uygulanan politikaların takibi dahil olmak üzere Sağlık 2020 çalışmalarını aktif olarak desteklemektedir. Bu çalışmalara katkıda bulunacağız. Bilgi güçtür, biz bu gücü bugün olduğu gibi bundan sonra insanlığın hizmeti için kullanmaya devam edeceğiz."

TÜRKİYE SAĞLIKTA CİDDİ REFORMLARI HAYATA SOKTU

WHO Avrupa Bölge Direktörü Zsuzanne Jacob, Türkiye'nin özellikle çocuk, anne ölümlerini önleme konusunda gerçekleştirdiği reformlarla ciddi gelişme katettiğini söyledi ve övgüler yağdırdı.

Avrupa bölgesindeki pekçok ülkenin Türkiye'den öğreneceği çok şey olduğunu söyleyen Jacob, teması sağlık olan İzmir'in EXPO 2020 adaylığını desteklediklerini belirtti.

TÜRKİYE'DE TESADÜFEN BULUNMUYORUZ

Türkiye'de tesadüfen bulunmadıklarının altını çizen Jacob, şunları söyledi:

"Sağlık 2020 konusuyla ilgili sayın bakanımızla bunlar konuşuldu. İzmir'in EXPO adaylığından dolayı bu gerçekte önemli. Teması önemli. İzmir'den ve Türkiye'den bilgi almış oluyoruz."

Türkiye'nin sağlık konusunda ciddi gelişmeleri hayata geçirdiğini bildiğini anlatan Jacob, sözlerini şöyle sürdürdü: "Özellikle çocuk ve anne ölümleri, evrensel sağlık politikaları konusunda ve Avrupa bölgesindeki ülkelerin Türkiye'den öğreneceği çok şey var. Türkiye'de bugün tesadüfen burada değiliz. Bunlardan biri şunu tanımak istedik, sağlık bilgisi çok fark yaratabilir. Son on yılda sağlık bakanları büyük ilerleme katetti. Büyük bir perfomans sağlandı, sağlık hizmetinin verilmesi özelilkle yenidoğan, anne ve çocuk ölümlerinin azaltılması konusunda büyük ilerleme kaydedildi. Buradayız çünkü bakanımız çok büyük nezaket göstererek, bu güzel şehirde, bu okulun düzenlenmesini bize sağladı. Ve bu sonbahar okulu ana nokta olarak sağlık bilgisinin döngüsünü sağlamaya çalışacak."

Ortak noktaların ve sorunların belirlenmesinin önemli olduğunu belirten Jacob, sözlerine şöyle devam etti: "Sağlık bilgisinin iyi, eşit ve adil olması lazım. Üye ülkelerin hepsinde iyi sağlık hizmetleri ve bilgi kaynakları var ancak hâla arada boşluklar var. Özellikle kaliteye baktığımızda. Bu nokta özellikle kısıtlı bilgi ve araç olduğunda önemli. WHO Avrupa bölgesinden 15 üye ülkeyi bir araya getirdi, sağlık bilgisini konuşmak ve politika yapıcılarına önerilerde bulunmak için. Burada belirtilmezse söylenmez, söylenmezse düşünülmez, düşünülmezse oluşturulmaz. Onun için buradayız. Sağlıklı toplum için buradayız."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.