Beü’den Yeni Bir Araştırma Merkezi Daha
Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) son dönemde kurumsal olarak yakaladığı büyüme ivmesini devam ettiriyor.

BEÜ Karadeniz Bölgesinde bir ilk olan Biyomedikal Kalibrasyon Uygulama ve Araştırma Merkezinin ardından, Enerji Uygulama ve Araştırma Merkezini de hizmete aldı. Üniversite Rektörlüğü bünyesinde yeni kurulan Enerji Uygulama ve Araştırma Merkezi (ENUYAR) konvansiyonel, nükleer ve alternatif enerji alanlarında çalışmalar yürütecek. Mühendislik ve Fen bilimleri alanlarında başarılı çalışmalar yürüten Bülent Ecevit Üniversitesi, ENUYAR aracılığı ile yürütülen mevcut çalışmaları koordine etmenin yanında bu alanlarda yürütülecek disiplinler arası araştırma projelerini de hayata geçirme imkânına kavuşacak. Başta Zonguldak olmak üzere bölgenin enerji havzasındaki gelişmeleri yakından izleyerek ar-ge çalışmaları yürütecek olan BEÜ Enerji Uygulama ve Araştırma Merkezi, önemi her geçen gün artan yeni ve sürdürülebilir enerji kaynakları üzerine de çalışmalar yapacak.

Konu ile ilgili olarak görüşlerini aldığımız BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, Enerji Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Bülent Ecevit Üniversitesinin sunmakta olduğu hizmetin çeşitliliğine önemli bir katkı sunacağını belirterek, “Üniversitemiz kamuoyunun da yakından takip ettiği gibi ciddi bir büyüme hamlesi yakalamış durumda. Son dönemde bünyesine dâhil ettiği birimler ile akademik olanaklarını kararlı bir şekilde geliştiren Üniversitemiz, son olarak bölge için çok önemli çalışmalara imza atmasını hedeflediğimiz Enerji Uygulama ve Araştırma Merkezini hizmete almanın mutluluğunu yaşıyor. Deniz seviyesinden 1200 m derinliğe kadar olan katmanlardaki, yaklaşık 1,3 milyar tonu bulan toplam taşkömürü rezervi ve ülkemizin yegâne koklaşabilir kömür yataklarının yer aldığı Zonguldak Taşkömürü Havzasının Türkiye'nin enerji politikalarındaki yerini ve önemini koruması bekleniyor. Bu beklentiden hareketle Enerji Uygulama ve Araştırma Merkezini hayata geçirme girişimlerimizi başlatmıştık. Üniversitemizin ilgili birimlerinin işbirliğiyle disiplinler arası bir yapı olarak kurulan merkez bünyesinde, bir yandan enerji hammaddelerinin depolanması, enerji üretiminden kaynaklanan atıkların bertarafı ve enerji üretiminin çevresel etkileri gibi konulara odaklanılırken diğer yandan da enerji üretim yöntemleri ve verimlilikleri, enerji üretimi, dağıtımı ve kullanımı gibi ulusal ölçekte önemi haiz alanlarda da çalışmalar yapılabilecektir. Enerji alanında hâlihazırda Bülent Ecevit Üniversitesi bünyesinde yürütülmekte olan araştırma projelerinde çalışan araştırmacıları merkez çatısı altında buluşturacak ve ortak çalışma yapmalarına olanak sağlayacak olan BEÜ Enerji Uygulama ve Araştırma Merkezinin Üniversitemize, ilimize ve bölgemize katkı sunmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.